Як вибрати взуття в похід?

Кожного разу, збираючись у похід, ми думаємо який же взуття віддати перевагу. Вона повинна бути зручною, міцною, здатною винести всі умови подорожі, забезпечити легке пересування по будь-якій місцевості і створити комфортний температурний режим для ніг. Взуття слід підбирати виходячи з особливостей майбутньої подорожі. Так, наприклад, якщо має легкий трекінг щодо літнього Криму - цілком підійдуть кеди; в літньому поході по Карпатах можна використовувати кросівки; якщо плануються більш складні гори, звичайно, не обійтися без хороших туристських черевиків. Крім географічних особливостей місцевості планованого походу на вибір взуття, безумовно, впливає ще й фактор сезонності, отже про все по порядку.

Кеди і кросівки.

Цей вид взуття годиться для простих походів з нескладним рельєфом місцевості, особливо гарні в суху сонячну погоду. Відмінна взуття для водних походів і сплавів, де серйозна непромокаємий взуття марна. Основні переваги кедів і кросівок легкість, вони не навантажують ноги і швидко висихають. Зворотний бік медалі - легко намокають, слабо захищають від рельєфу місцевості та не фіксують голеностоп (що в серйозних горах має велике значення). У складних походах добре використовувати кеди і кросівки як бівуачних взуття, хоча багато туристів віддають перевагу в якості бівуачних взуття брати пару простих шльопанців, вони і за вагою легше і нога в них дихає.

В даний час деякі фірми-виробники тур. взуття (Campus, Salomon і т.д.) проводять спеціальні туристські кросівки й черевики. Вони зроблені з міцного матеріалу, це взуття більш захищена від води і механічних пошкоджень, верхня межа зазвичай проходить на кордоні голеностопа, що зменшує ризик травмування.
Купувати кеди чи кросівки слід на один розмір більше, з урахуванням товстого шкарпетки. Не слід купувати кеди чи кросівки, які вам при примірці впритул, тому що в поході вони будуть натирати. Краще відразу приміряйте взуття із застосуванням товстого (махрового або вовняного) шкарпетки. Добре зашнуруйте, пройдіться, якщо все буде здаватися вам зручним, значить, це взуття можна використовувати в поході.
ЧЕРЕВИКИ.
Єдиний варіант взуття легкотравний для складних походів - туристські черевики. Плануючи походи важливо грамотно підібрати взуття, враховуючи всі нюанси майбутнього подорожі: особливості рельєфу, різні температурні режими і сезон. На сьогоднішній день виділяють кілька видів туристських черевиків: черевики для високогірних сходжень, черевики для гірських походів, черевики для треккинга і треккинговиє кросівки.

- Черевики та кросівки для треккинга:

Трекінгові черевики підтримуються вставленими металевими або пластиковими конструкціями. Всередині знаходиться теплий, влаговиводящій шар м'якої тканини, в який входить спеціальна мембрана (Gore-tex, Micro-tex і т.д.). Вибирати модель черевика потрібно виходячи з умов у яких буде проводитися подорож, так для походів, де передбачається наявність підвищеної вологості існує взуття з мембранними підкладками з суцільного шматка тканини, для літніх треків - з підкладками із сітки, для зимових піших або рівнинних лижних походів - з шкіри або нубуку з додатковим утепленням. Трекінгові кросівки це полегшений варіант черевик, вони відмінно застосовні в літніх піших походах по пересіченій місцевості або невеликим горах.

Купувати черевики або кросівки потрібно на 1-2 розміри більше, знову ж таки з урахуванням товстого шкарпетки.

- Черевики для високогір'я:

Цей вид туристської взуття, як правило, складається з 2-х частин. Верхня частина з міцного пластику, для захисту ноги від зовнішніх пошкоджень і надійної фіксації ступні. Ця частина черевика при необхідності відстібається, залишаючи внутрішній черевик. Для низькотемпературних режимів внутрішні черевики можуть бути спеціально утеплені і оброблені тепловідбивний сріблястими шарами. Підошва продумана таким чином, щоб до взуття можна було прикріпити кішки, лижі або снігоступи.

- Черевики для гірських походів:

Це утеплені черевики надійно фіксують ногу, оснащені підошвою VIBRAM, яка посилюється сталевий пластиною. У підошві є Ранти для кріплення кішок і снігоступів. Верхня частина таких черевик виготовлена з м'яких матеріалів - виворотного шкіра, нубук з додатковим амортизуючим рантом по периметру черевика на рівні середини стопи, для захисту від зовнішніх впливів. Хоча багато туристів вважають за краще класику (шкіру і нубук), сучасні технології все ж пішли вперед, з'явилися черевики із синтетичних матеріалів, вони значно виграють по вагових характеристиках, судіть самі: вага пари класичних (нубук або шкіра) - 2-3 кг, вага пари синтетичних близько 1,5 кг.

При виборі черевик насамперед зверніть увагу на підошву. Найякісніші підошви для туристської взуття поставляє фірма VIBRAM, вони розраховані на екстремальні похідні умови, забезпечують хороше зчеплення з поверхнею черевика, і посилені в місцях що піддаються найбільшому зносу. Підошви VIBRAM ставлять на високогірні і треккинговиє черевики, кросівки і деякі моделі скельних туфель. На треккингових черевиках виробники іноді ставлять підошви власного виготовлення, тому що для нескладних трекінг великій зносостійкості не потрібно, та й фірми виготовляють свою продукцію за найсучаснішими технологіями.

Крім зовнішньої підошви, для пом'якшення ударів по ступні є проміжна прошарок - поліуретанова піна, нейлон та ін Щоб надати додаткову жорсткість при кріпленні кішок і т.д. черевики зміцнюються сталевими листами 1 - 2 міліметрової товщини, покритими яким або матеріалом.

Верхня частина черевика може бути виконана з різних матеріалів - звичайна і виворотного шкіра, нубук (варена шкіра з дуже маленьким ворсом), CORDURA. CORDURА має високу міцність, погано розтягується, не «дубєєт» на морозі.

В якості підкладки, що забезпечує комфортну температуру в туристичних черевиках використовують матеріал Thinsulate, винахід фірми 3М, структура його волокон близька до структури пуху.

Важливою задачею є здатність черевик відводити вологу, тому в підкладках застосовуються спеціальні матеріали, що дають можливість ногам дихати. У нашій країні даний тип матеріалів отримав назву мембранного (на заході вони мають назву breathable - «дихають»). Мембрана - тонка пориста тканина, розташована між зовнішньою і внутрішньою обшивкою черевика. З одного боку, вона непроникна для дощу, з іншого - здатна виводити вологу назовні.

Вдалого вам вибору і гарних подорожей!

P.S. Не йдіть в похід в новій, не розношена взуття, попередньо походіть в ній по місту!

Комментариев нет:

Отправить комментарий